Gendered representations of intimate partner violence (IPV): From commonsense to legal judgment. Spotkanie i dyskusja z prof. Manuelem Tostain i doktorantem Sachą Azoulay z University of Caen Normandy (10 kwietnia)

Już 10 kwietnia (środa) o godz. 11:30 (sala C108) zapraszamy na spotkanie i udział w dyskusji z prof. Manuelem Tostain i doktorantem Sachą Azoulay z University of Caen Normandy.  Wspólnie zaprezentują oni wyniki badania pt.: Gendered representations of intimate partner violence (IPV): From commonsense to legal judgment. Całość poprowadzona zostanie w j. angielskim.

Sacha Azoulay is a PhD Student in Social Psychology (University of Caen-Normandy), he primarily studies the impact of gendered representations on the perception and treatment of perpetrators and victims of intimate partner violence.

Manuel Tostain is full Professor in Social Psychology (University of Caen-Normandy), his research focuses on gender identity and criminal justice.

Data publikacji: czwartek, 4. Kwiecień 2024 - 13:51; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz Ostatnia zmiana: czwartek, 4. Kwiecień 2024 - 13:52; osoba wprowadzająca: Karolina Żuk-Wieczorkiewicz